Články

Zajímavosti ze světa pohybu

Věčný začátečník – čím to je a kde děláme u cvičení nejčastěji chyby?

Věčný začátečník – čím to je a kde děláme u cvičení nejčastěji chyby?

Určitě to taky znáte. Období, kdy se stalo, že jste nějaký ten týden, měsíc, rok nebo dokonce pár let na pohyb jaksi pozapomněli nebo zkrátka dali přednost jiným aktivitám jako byla práce, škola nebo třeba péče o rodinu. Pak ale přišel čas, kdy jste si řekli, že takhle už to dál nepůjde a je potřeba to své tělo dát zase trochu do pořádku. Motivace a energie, s jakou jste se do cvičení pustili, byla na začátku obrovská, ale po pár propocených a bolavých dnech či týdnech pozvolna vyprchala, stejně jako dodržování pravidelného cvičení. Na otázku „proč to nevyšlo?“ přichází často odpovědi ve smyslu nedostatečné vůle.

Věděli jste ale, že někdy nemusí být chyba ve vás, ale spíše v nedostatku informací o tom, jak (vaše) tělo na cvičení reaguje? V dnešním článku si proto nastíníme, čemu je dobré se jako začátečník vyhnout, abyste svoji snahu po týdnu nevzdali, ale naopak vytrvali a cvičení pro vás bylo spíše radostí než trápením. Pojďme si tedy společně odhalit 6 nejčastějších chyb, kterých se v začátcích často i nevědomky dopouštíme, a které nám mohou naši snahu nepěkně narušit:

1. Rychlé a extrémní řešení

Štíhlý pas do 30 dnů nebo úbytek nadbytečných kilogramů v rekordně krátkém čase? Pokud máte zájem o skutečnou a trvalou změnu, tréninkům, výzvám či pohybovým plánům, které vám slibují zaručené zázraky na počkání, se raději vyhněte obloukem. Rychlá a extrémní řešení májí se zdravým pohybem málo kdy společnou cestu a ačkoli číslo na váze může po skončení takového programu vypadat o trochu lépe, většinou se nejedná o trvale udržitelný režim.

2. Netrpělivost

Jako lidé obklopeni rychlým světem moderních technologií jsme přirozeně netrpěliví a nejraději bychom viděli výsledky našeho snažení hned po prvním tréninku. Pokud se navíc výsledky razantně neprojeví ani po dvou až třech týdnech, cvičení častokrát prostě vzdáme. V tomto bodě je však velmi důležité si uvědomit, že našemu tělu v počáteční fázi cvičení může trvat až 4 týdny, než se začne námi vytvořené změně životního stylu přizpůsobovat. A to obzvláště, pokud jste se před tím cílenému pohybu vyhýbali. Proto nesmutněte, pokud máte ze začátku špatný pocit, že se nic neděje. Občas je důležité vytrvat.

3. Přemotivovanost

S prudkým startem se většinou pojí i touha a odhodlání dohnat vše, co jsme do současné chvíle zameškali. V začátcích je však dobré mít na paměti, že každý pohyb zatíží náš organismus určitou měrou únavy, která se může vyvíjet i v průběhu několika dalších dní po cvičení. Pokud neodhadneme správnou míru únavy, kterou naše tělo snese, snadno dochází k přetrénování, tj. stavu, který se projevuje nejen únavou, poklesem výkonnosti a ztrátou motivace k dalšímu cvičení, ale například i problémy se spánkem, bolestí svalů, obtížemi s trávením nebo sníženou imunitou. Vždy je proto lepší začít od menšího počtu cvičení během týdne a až později intenzitu či frekvenci navyšovat.

4. Zanedbání základů

Když bezmyšlenkovitě odskáčete 10 angličáků, opravdu se nedá říct, že výsledky budou stejné, jako když každý z nich uděláte vědomě a správnou technikou. Na začátku je proto důležité soustředit se oproti kvantitě spíše na kvalitu cviků, abychom našemu tělu vybudovali kvalitní základy, na kterých budeme moci dále stavět bez rizika zranění. V praxi je proto lepší vždy začít od jednodušších cviků, na kterých se naučíte, jak správně jednotlivé svalové partie v rámci pohybu zapojit, jak aktivovat střed těla nebo jak se správně opřít o chodidlo či dlaň. Pokud nevíte jak na to, nikdy se nebojte říct si o pomoc či radu někomu, kdo se pohybu odborně věnuje. Vždy je lepší se zeptat na začátku než se poté složitě zbavovat špatně zažitých návyků či bolestí způsobených nekvalitním cvičením.

5. Porovnávání se s ostatními

Častou chybou, ke které v současné společnosti až patologicky tíhneme, je pak porovnávání naší cesty s cestou druhých. Obzvlášť u cvičení bych prostřednictvím tohoto odstavce ráda připomenula, že každý z nás je opravdu originál. Máme jiné genetické základy, každý z nás měl jiné dětství, dospívání a možnosti, které jej formovali. Za každým z nás se skrývá jiný příběh, startovní pozice dvou lidí proto nikdy nemůže být stejná. Stres z pocitu, že třeba nepostupujeme v redukci tak úspěšně jako kamarádka Jarka či nezvládneme zvednout tak těžkou činku jako soused Franta nám navíc k vnitřnímu klidu, který je pro hubnutí základem, příliš nepomůže. Pokud se chcete porovnávat, porovnávejte se tedy raději především se sebou samým. Ostatními se nechte pouze příjemně inspirovat 😊

6. Nedostatečná regenerace

Regenerace po výkonu je jedním z nejdůležitějších faktorů, které dokážou ovlivnit, jak bude probíhat následující trénink. Po cvičení tělo potřebuje určitý čas, aby opravilo „škody“ způsobené během tréninku. Pokud však tento časový úsek zkrátíme a dané svalové partie opakovaně zatížíme příliš brzy, začne být trénink spíše kontraproduktivní a náš výkon půjde dolů. Pokud se tedy cítíte opravdu unavení, určitě neignorujte vlastní pocity a raději si dopřejte o trochu více času na odpočinek. K lepším regeneračním schopnostem těla pak můžete přispět například kvalitním spánkem, kvalitní vyváženou stravou, masáží, studenou sprchou či naopak teplou koupelí, saunou či méně náročnou pohybovou aktivitou, jako je například lehká procházka či rekreační vyjížďka na kole.

Chyby jsou často našimi nejlepšími učiteli. Ne všechny z nich je ale nutné prožít si na vlastní kůži, abychom se jich vyvarovali. Ať už tedy cvičíte na výkon nebo pro radost, doufám, že se vám dnešní tipy na téma „čemu se v začátcích cvičení vyhnout“ líbily a pohyb si nejen díky nim zase ještě o trochu více užijete. 😊

Bc. et Bc. Dita Smékalová, nutriční terapeutka a fyzioterapeutka