Články

Zajímavosti ze světa pohybu

Účinky masáže

V jednom z předchozích článků jsme si vysvětlili, proč bychom si měli dopřát masáž a jaké benefity nám masáže obecně přinesou. Dnes se pojďme zabývat účinky masáže trochu podrobněji, konkrétněji. K obecnému pozastavení se v hektické době a psychické stránce masáží se dnes vracet nebudeme, ačkoliv je to velký a neodmyslitelný benefit, který s sebou masáž nese. Naopak se podíváme spíše na účinky na naše fyzické tělo.

Masáž nám v základu přináší tři druhy účinků a to – mechanický, biochemický a reflexní.

Mechanický účinek masáže podporuje návrat okysličené krve zpátky směrem k srdci. Krev tak může rychleji cirkulovat a tím roznést více potřebných látek po těle. Tím je urychlená regenerace těla. Druhý, biochemický účinek, můžeme pozorovat převážně na kůži. Ve chvíli, kdy dochází k masírování, nám zřejmě začne červenat kůže na těle. Vlásečnice pod povrchem kůže se začnou roztahovat a zaplňovat okysličenou krví s potřebnými živinami. Poslední, reflexní účinek, při masáži v těle postupně dráždí receptory nacházející se v kůži, šlachách, kloubech a svalech. Díky těmto receptorům jsou do mozku posílány podněty, které mají vliv na senzomotorické a vegetativní změny v těle.

Všechny tři účinky masáže se navzájem propojují a jeden nejde oddělit od druhého. Vhodně zvolenou masáží jsme schopni dosáhnout reakce těla nejen přímo v místě působení, ale i v místech vzdálených a následně nechat účinky masáže proudit po celém našem organismu. Pokud tedy vezmeme v potaz, že masáž na nás může působit různými způsoby, můžeme hovořit ještě o účincích místních, vzdálených a celkových.

Místní účinky masáže působí přímo na danou oblast. Pomohou nám odstranit zrohovatělou vrstvu pokožky, podpoří výše zmiňovanou cirkulaci krve, podpoří se látková výměna, odplavení škodlivin z těla a také se snižuje svalové napětí.

Vzdálené účinky masáže působí na nervová zakončení při povrchu těla a vyvolávají odezvu na vzdálených místech. Jedná se především o překrvení a zlepšení činnosti hluboko uložených tkání a orgánů v těle.

Mezi celkové účinky masáže může zahrnout právě zvyšující se látkovou výměnu, příznivý vliv na nervové funkce, změny vnitřního prostředí organismu a činnosti žláz s vnitřní sekrecí a také podporu fyziologických pochodů v organismu.

Jak můžeme vidět, masáž není jen pohlazením naší psychiky a úleva od bolesti namoženým svalům a zádům. Dobře provedená masáž přenáší své účinky na celé tělo a do jeho hloubky. Zapojí nejen masírované části a svaly, ale také vnitřní orgány a dokonce i mozek. Proto bychom měli využít schopností masérů a využít všech benefitů, které nám svým dotekem mohou přinést.

Mgr. Alena Pelcová, instuktorka pohybových aktivit CPA a masérka