Jistě mi dáte za pravdu, že jsme nedílnou součástí přírody, proto téma o bylinách a stromech může být tak rozsáhlé, že by na to nestačil seriál článků o tisících dílech. Mnoho knih bylo, je a bude napsáno. Naše neustálé poznávání, znovuobjevování a obdivování nás vede na cestě pospolitosti a sounáležitosti. Pojďme si společně alespoň drobeček , jako rozinku z koláče, uštípnout k malému „filozofickému“ pojednání. 🙂
Osobně bych začala o uzdravující síle přírody. Tuto sílu chápal již Hippokratés a hlásal že: „Lékař léčí, příroda uzdravuje.“ Pokud budeme naladěni na stejnou notu, uvědomujeme si onu sílu zřetelněji při pocitu únavy, nerovnováhy a budeme tento ozdravný přírodní zdroj vyhledávat. Když si chceme zlepšit náladu a udělat něco pro své tělo, vyrazíme do přírody. Být v přítomnosti a vnímat okolní přírodu všemi smysly, to je slast. Dokonce je ověřeno, že po 40minutách pobytu v přírodě dochází ke snížení stresového hormonu kortizolu a snížení krevního tlaku.
A jak si vlastně takového daru přírody vážíme? Když půjdeme po městě, najednou se nám na mysl může vkrádat racionální myšlenka, že v žádné přírodě ani nejsme, že šeď betonu není to, co by nás ozdravilo. Mnohdy jsme vyzýváni k tomu, abychom co nejvíce využívali přírodu pro zlepšení svého zdravotního stavu a kondice, ale bohužel mnohdy ji svou sobeckostí spíše ničíme. Ekologie je a bude složitá otázka a více složité budou asi i odpovědi. Protože příroda je hmota živá, bude téma zřejmě stále aktuální… Vypravujme se proto do přírody se srdcem otevřeným, v tichosti s projevy úcty a pokory, neboť skrze přírodu k nám může proudit živoucí síla. 🙂
Příroda se nám proměňuje v proudu času a místa. Každé roční období, každý měsíc představuje různá období pro růst rostlin a stromů, sběr plodů a vegetační klid. Vše živé má jistou formu, duch rostlin je to, co nás vede k uzdravení… Sílu nám dává převážně zklidnění, ponoření se do sebe, kdy se ve stavu relaxace pohybujeme na frekvenci 0,1 Hz. Právě takovou frekvenci představuje elektromagnetické pole Země v přírodě. Nabíjí nás svou dokonalostí a otevírá naše srdce. Pokud se zaposloucháme do zvuků jako je šumění vánku ve větvích, bzukot včel a zpěv ptáků, můžeme mluvit o úžasné symfonii. Údajně frekvence ptačích melodií rezonuje s naší DNA. V blízkosti vodopádů, moří, lesů a hor či ve vzduchu po bouřkách, se vyskytují tzv. záporné ionty, které ovlivňují hladinu serotoninu, což má antidepresivní účinek. Známe to všichni, když si řekneme, jak se nám krásně vyčistil vzduch.
Stromy
Stromům je právem přisuzován hluboký duchovní význam. Ozdravnému působení stromů na člověka se věnuje dendroterapie. Strom znázorňuje vzájemnou propojenost nebe se zemí, nosnou sílu a oporu. Jsou vnímány jako symbol moudrosti a mohutnosti, zdroj obživy a léčivých látek. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, neboť se stromy můžeme navazovat komunikaci a opravdu odpovídají. Prosíme je o spolupráci, oslovíme je a požádáme o pomoc a poděkujeme. Některé stromy nás mohou oslovit, vlastně si nás „přitáhnou“. V průběhu dne mají největší sílu mezi 14.-17. hodinou. Najít si můžeme stromy přiřazené podle znamení zvěrokruhu nebo léčivého účinku, který je jim připisován. Pokud pracujeme s kyvadlem, mají některé druhy stromů rozdílný energetický náboj ve smyslu plus a minus. Neznamená to negativní či pozitivní vyzařování. Jejich symbolika je hluboce zakořeněna a mluvíme o „strážcích“. Stromy se stávají místy pro nejrůznější obřady, modlitby či rituály. Někdy ale můžeme vnímat, že místo v okolí stromu na nás nepůsobí dobře, ale není to stromem samotným. Může se jednat o nepříjemnou událost, která s v místě stala. Stromy s celkovým expanzivním vzhledem, což představuje jejich široká rozložitá koruna, můžeme označit „plusovým nábojem“, pro léčebný účinek je objímáme, kdy nám předávají potřebnou energii. Na druhou stranu stromy štíhlé označujeme „minusovým nábojem“, pro léčebný účinek se o ně opíráme většinou zády, aby z nás snímaly tíhu starostí a obtíží. Především naslouchejme svému vnitřnímu hlasu, který nás dovede jistě ke “správnému“ stromu. 🙂 Jedná se o jejich živou moudrost, která by nás měla stále učit vážit si darů přírody – života!
Byliny
„Není na světě bylina, aby k něčemu nebyla“
Spojení člověka s rostlinami je pradávné a jejich léčebná síla se objevovala, studovala, zapisovala a předávala. Bylinkářství, dnes jako forma alternativní medicíny pod pojmem fytoterapie, využívá poznatků o léčebných účincích rostlin, keřů i stromů s cílem pečovat o zdraví či léčit pomocí rostlin. První doložená zmínka je z období 3000 let před Kr. na sumerských hliněných destičkách. Židovský král Šalamoun si vedl herbář, ve kterém bylo zaznamenáno více než 3000 rostlin. Návody na léčbu byly v podobě odvarů, mastí, balzámů či čajů. Nezastupitelné místo svou tradicí a úspěchem představuje tradiční čínská medicína, pro kterou byliny hrají prim. 🙂
Při vzpomínce na biologii se jistě i Vám vybaví atlas rostlin, jehož obsah jsme se učili zpaměti, abychom si při procházkách dokázali vybavit jména, alespoň základních bylin a popřípadě je uměli v praxi použít. Česká příroda je unikátní oblast pro bylinky, které nám mohou velice pomoci a řeší naše neduhy. Bylo by to opravdu na dlouhé vyjmenovávání a popisování, takže někdy příště. 🙂 … Zmíním alespoň některé úžasné a „skromné“ bylinky s neskromnými účinky z našich luk a stání.
Mateřídouška obecná – obrovský dar léčení, poskytuje zklidnění a pocit bezpečí. Má protizánětlivé a antibakteriální účinky, napomáhá odkašlávání. Podporuje správnou činnost trávicího traktu.
Heřmánek pravý – prokazuje nám protizánětlivou a antibakteriální službu uvnitř i vně. Mírní obtíže močových cest, působí proti zácpě i průjmům. Zaceluje a dezinfikuje rány.
Jitrocel kopinatý – tolik vytrvalá rostlina, které se přezdívá hojílek, neboť je výborný pro čištění krve, harmonizuje žaludeční šťávy a jako kloktadlo účinně působí v dutině ústní. Usnadňuje léčbu zánětu dýchacích cest, uvolňuje hleny.
Měsíček lékařský – bylinka milující sluníčko, které nám pak předává, proto zlepšuje naši psychiku. Působí blahodárně na játra, ledviny, žlučník a ženské orgány. Usnadňuje odkašlávání, zlepšuje trávení a podporuje pocení.
Kopřiva dvoudomá – nenáročná byliny, která má velmi rozmanité použití. Listy jsou bohaté na třísloviny, kyselinu křemičitou, vitamíny a sloučeniny železa, draslíku a vápníku. Prospívá ledvinám, žlučníku, játrům, ale i slinivce a vaječníkům, odstraňuje bolesti hlavy. Napomáhá vylučování kyseliny močové, blahodárně působí na srdce, čistí krev a zastavuje krvácení, snižuje hladinu cukru v krvi.
… a mnoho dalších. 🙂
Pokud jsem Vás alespoň trochu inspirovala ať už k procházce v přírodě babího léta a blížícího se barevného podzimu, nebo k zájmu o povídání si se stromy či poznávání bylin, velice mne to těší. Užívejte si poznávání sebe a okolí v klidu, lásce a porozumění.
Bára Jarolímková, fyzioterapeutka CPA