Články

Zajímavosti ze světa pohybu

Proč si dojít na masáž?

Když se řekne masáž, asi všichni si představíme něco příjemného. Mnozí z nás si hned řeknou ano, na tu si určitě musím co nejdříve dojít, bolí mě v zádech a moje tělo by masáž potřebovalo. Pak ale uplyne nějaká doba, my se nikam neobjednáme, svádíme to na nedostatek volného času nebo finance a naše tělo dál strádá.

Říkáte si, v čem je masáž tak zázračná? A proč jí věnovat právě svůj drahocenný čas a peníze? Když mě přeci bude něco bolet, můžu se doma protáhnout, dané místo si namasírovat nebo nějak pomačkat sám, případně využít nějakého růžového prášku.

Důvodů, proč masáž využít, je hned několik

Musíme si v první řadě uvědomit, že tělo jako jediné je nástroj k našemu životu, který nemůžeme vyměnit, kdykoliv se nám zlíbí. Naše tělo je to nejdůležitější co máme a měli bychom mu dát řádně najevo, že si ho vážíme a pečlivě se o něj starat.

Masáží je celá řada a každá se specializuje na trošku jinou oblast – svaly, energie člověka, oběhový systém atd. Ale v základní rovině nám každá masáž přinese podobná pozitiva a benefity. Pokud se nerozhodneme pro automasáž (kterou si provádíme my sami), ale svěříme se do rukou maséra, měla by nám v první řadě přinést požitek z celého procesu jako takového. Už to, že jsme se vypravili někam, kde se chceme nechat opečovávat, by nás mělo těšit. Z masáže jako takové bychom měli odcházet uvolnění a odpočinutí po psychické stránce. Po ten čas zapomenout na všední starosti, vypnout veškeré myšlenky a užívat si chvíle tady a teď. V současné uspěchané době je to opravdu potřeba.

Mimo psychickou stránku, která není o nic méně důležitá, je tu samotná fyzická stránka. Po fyzické stránce nám kvalitní masér může pomoci od obtíží a trápení, která nás sužují. Samozřejmě nečekejte, že tělu dopřejete hodinu masáže a budete odcházet bez potíží. Samotné potíže většinou vznikají po nějakou dobu, a proto si nějaký ten čas žádá i jejich odstranění. Rozhodně se ale před masérem nestyďte, a o svých problémech mu řekněte.

Jak často je masáž třeba?

Každé tělo (i to, které nikdy nebolí) si zaslouží alespoň jednou do měsíce poctivou masáž, při které se svaly uvolní, prokrví, tělo má šanci odplavit škodliviny a zlepšit svojí regenerační schopnost. Svaly, které už jsou bolavé, namáhané tělesnou aktivitou nebo naopak stejnými pohybovými stereotypy jako je sezení v kanceláři, stání na jednom místě nebo různé dokola opakující se pohyby, si zaslouží péče o mnoho více.

K udržení dobré kondice nám mimo vyvážené stravy, optimálního pohybu, čerstvého vzduchu a klidné mysli pomohou právě i masáže. Věřte, že tělo, o které se budete hezky starat, Vám vydrží mnohem déle ve stavu, v jakém byste si ho přáli mít. Takové tělo Vám bude sloužit a přinášet radost nejen z pohybu, ale ze života jako takového. Proto masáž už neodkládejte a běžte vyzkoušet její benefity na vlastní kůži.

Alena Pelcová, instruktorka pohybových aktivit CPA a masérka