Články

Zajímavosti ze světa pohybu

Pohyb – proč je pro nás tak důležitý a kdy a jak s ním začít?

Žena, která se protahuje

Když před vámi někdo řekne pohyb, co se vám vybaví jako první? Nabitá fitness centra, činky a posilovací stroje nebo naopak tenisky, běhání a různá venkovní hřiště? Nebo dokonce hadr, mytí oken, vysávání či práce na zahradě? Ať už to nebo to, ani jedno není špatně.

Celý svět pohybu je totiž neuvěřitelně široký, a proto si každý z nás může vybrat, co ho baví a co mu pomůže splnit jeho cíl. Fyzická aktivita tedy nemusí nutně znamenat jen spojení tělesné výchovy s běháním a nepříjemným pocením. V dnešní době máme na výběr z velkého množství pohybových aktivit a každá našemu tělu dá něco jiného. Pojďme si je trošku přiblížit.

Na jedné straně tu máme sporty, u kterých se hýbeme cíleně, jako je například běhání, posilování, tenis, tanec, atletika, zumba, gymnastika, inline bruslení, fotbal, plavání, basketbal a mnohé další, na které si jen vzpomenete. Takové aktivity většinou provozujeme určitou dobu několikrát za týden. U některých se soustředíme na budování svalů, u dalších zase na to, abychom se dostatečně zapotili, zvýšili srdeční frekvenci, a tím i fyzickou zdatnost.

Jak často bychom se měli těmto aktivitám věnovat?

  • Pokud si chceme svoji současnou kondici udržet, měli bychom se takto cíleně hýbat alespoň 150 minut za týden prostřednictvím středně intenzivní aktivity nebo 75 minut týdně trávených intenzivní aktivitou.
  • Pokud však chceme naši váhu redukovat, měli bychom rozšířit své aktivity na celý týden a hýbat se prostřednictvím méně náročných aktivit alespoň 300 minut za týden.

Hlavní však je si najít takovou pohybovou aktivitu, která vás bude bavit a díky které se na sport budete těšit! Pokud u jednoho sportu nevydržíte dlouho, aktivit si najděte více a jednoduše je střídejte. Pestrý nemusí být jen váš jídelníček. 😊

Na straně druhé bychom neměli zapomínat i na přirozený pohyb, kterého máme v dnešní době opravdu málo a který by měl být nedílnou součástí našich životů. Schválně, kdo z vás chodí do práce pěšky nebo na kole, kdo se po ránu protáhne a kdo u televize vydrží nějaký čas pohodlně ve dřepu? Pokud vás bolí celé tělo už jen z té představy, pravděpodobně byste měli do svého života zařadit takového pohybu více. Ale jak to udělat?

Máme pro vás pár jednoduchých tipů

  • Zkuste si hledat důvody k pohybu vždy a všude. Aktivita po celý den přispívá ke zdraví. Užitečné jsou tedy i malá množství fyzické aktivity.
  • Choďte více pěšky. Vystupte v MHD o jednu nebo více zastávek dříve a projděte se! 😊 Pokud jezdíte autem, zaparkujte o ulici nebo dvě dále, než byste zaparkovali normálně.
  • Používejte schody místo výtahu nebo vystupte dřív. Jeďte například jen do 6. patra místo 7. a to jedno patro si vyjděte.
  • Pokud pracujete v sedě, dělejte si přestávky. Minimálně 1 za hodinu vstaňte a projděte se po kanceláři nebo se protáhněte. Kromě toho, že Vám vaše tělo poděkuje, zlepšíte i svou výkonnost a soustředění při práci 😉.
  • Zkuste během dne trávit více času ve dřepu. Minutka při čekání na zastávce, tři minuty při čištění zubů, 5 minut během sledování zpráv nebo hezkého filmu… časem se zkuste dopracovat až na 30 minut za den.

A co z toho budete mít?

Podívejte se, jak pravidelný pohyb může obohatit váš život.

  1. Cvičení vám zvedne náladu. Kromě lepší nálady díky vyplaveným endorfinům má cvičení vliv i na dlouhodobé zlepšení psychiky a odbourání stresu. Navíc je to zábava, která vám přinese po tréninku i pocit z dobře odvedené práce!
  2. Cvičení vám zlepší vaši výkonnost. Nejen v rámci daného sportu, ale i u vykonávání každodenních aktivit. Navíc zvyšuje vaši kreativitu, což můžete využít jak v práci, tak i v běžném životě.
  3. Cvičení podporuje redukci hmotnosti. Aerobní cvičení, jako například rychlá chůze, běh nebo tanec, vám pomůže zredukovat tukové zásoby a silové cvičení vám postavu navíc krásně vytvaruje.
  4. Cvičení pozitivně ovlivňuje stav našich cév, zvyšuje citlivost buněk na inzulin, zlepšuje kapacitu plic, zpevňuje kosti a posiluje svaly. Velkou mírou tak pomáhá snížit rizika (případně zlepšit stav) civilizačních onemocnění jako je cukrovka II. typu, obezita, kardiovaskulární onemocnění, osteoporóza, atd.
  5. Lepší kondice, více energie a lepší nálada vám kromě jiného zajistí i lepší sexuální život s partnerem.
  6. A v neposlední řadě se vám díky fyzické aktivitě zlepší i spánek. Díky příjemné únavě po cvičení vaše tělo bude spát déle, klidněji a pro regeneraci těla využije i hlubokou fázi spánku.

Sport je pro sportovce, ale pohyb, ten je pro každého.“

Nemusíte tedy hned kopírovat profesionální sportovce, abyste byli fit. Hýbejte se a mějte z toho radost. Protože pohyb je super. A jestli máte pochyby, kdy vlastně začít, tak začněte hned. Odklady jsou největší zábranou k cestě za zlepšením kondice. 😊

Dita Smékalová, instruktorka pohybových aktivit CPA