I přes to, že žijeme ve 21. století je sex často tématem, které stále ještě podléhá určitým tabu. Jelikož se ale blíží svátek svatého Valentýna, pojďme si toto téma otevřít, a to rovnou v souvislosti se sportem, pohybem či pohybovým aparátem! 😊
Má pohyb vliv na sex?
Ať chceme nebo ne, nedá se popřít, že sportovci jsou většinou lepší milenci či milenky. Při pravidelném sportu totiž nejenom že pracujeme na atraktivnějším vzhledu, ale také budujeme naši vytrvalost, sílu, trénujeme respirační systém a stejně tak i posilujeme srdce a cévy. To vše má vliv na skutečnost, že trénované tělo tak přirozeně zvládne například více rozdílných poloh, čímž sex může být pestřejší a často i daleko zábavnější. V případě, že pravidelně sportujeme, si navíc rovněž vydržíme užívat sexuální aktivity déle než netrénovaní jedinci, neboť i při intenzivnějším milování nepřichází tak brzy únava pohybového aparátu. Při vyjmenování těchto výhod pak není divu, že dle provedených výzkumů sportovci provozují sex častěji a déle než jejich vrstevníci (pro příklad sportovci ve věku 40-60 let se dle studií milují přibližně stejně často jako o polovinu mladší nesportovci).
Za vyšší sexuální aktivitu nicméně může pravděpodobně i vyšší pocit atraktivity, který se s pravidelným sportem neodmyslitelně pojí – a to jak náš osobní pocit, tzn. jak moc atraktivně vnímáme sami sebe, tak i pocit atraktivity pro okolí. Obzvlášť pokud máme vyšší hmotnost a podaří se nám naši váhu zredukovat i třeba jen o pár kilogramů, náš pocit vyšší atraktivity se poté může projevit i v rámci vyššího sebevědomí a s tím spojeného i snadnějšího uvolnění při sexu a znovuobjevené schopnosti si sex užít.
Pravidelný pohyb má pak vliv nejen na psychiku a kondici, ale i na naše svaly pánevního dna, které často ovlivňují schopnost dosáhnout orgasmu. Pokud je však pohybu málo a převažuje v našem životě hlavně sedavá pozice, vliv na naše pánevní zdraví bude s velkou pravděpodobností opačný. Obzvláště ženy by si měly dát pozor na přílišné sezení či těsné oblečení, které mnohdy podporují patologické stlačení tkání, cév a nervů v této oblasti, což může vést k nižšímu prokrvení pánve a horší schopnosti dosáhnout vyvrcholení.
Abychom ale byli féroví, je také třeba zmínit, že pohyb může mít na sex i některé negativní dopady. Prvním problémem je například situace, kdy je pohybu obecně moc a dochází k přetrénování a únavě, a tudíž i k výraznému poklesu chuti na sex, případně i k poruchám erekce u mužů či snížení vzrušivosti u žen. Specifičtějším příkladem jsou poté vytrvalostní sporty, které z dlouhodobého hlediska snižují hladinu testosteronu, a tím negativně působí i na chuť na sex.
Třetí variantou, kterou je dobré jistě zmínit, protože při nesprávně zvolené metodě pohybu přináší určitá rizika, je v současnosti až příliš rozšířené doporučení posilování pánevního dna. Bohužel okrajově sepsané články neodborníky často opomínají fakt, že problémy s pánevním dnem jsou mnohdy složitější, než se na první pohled může zdát. Ne vždy je totiž důvodem diskomfortu ochabnutí svalů pánevního dna, ale čím dál častěji mohou nepříjemné pocity souviset i s jeho přetížením, případně vytvářet kombinovanou poruchu, proto než se vrhnete do cvičení Kegelových cviků, přerušovaného močení, nákupu Venušiných kuliček, které budete nosit div ne celý den či dokonce zvedání závaží těmito vnitřními svaly (opravdu i tyto varianty jsou doporučovány), tak zkuste obrátit svou pozornost na vaši pánev a pro začátek se ji alespoň vynasnažte více vnímat a poznat. Případně určitě neuděláte špatně ani pokud vyhledáte odborníka, který dané problematice více rozumí, ať Vám neuvážené cvičení váš prožitek spíše nezhorší.
Má sex vliv na pohyb?
Jelikož u sexu dochází k aktivitě pohybového aparátu, vliv na pohyb mít jistě bude. Bohužel ale intenzivní cílené cvičení nám určitě nenahradí, a to i když se nám dámské časopisy často snaží namluvit opak. Pokud bychom totiž mluvili o výdeji energie konkrétněji, sex není ani zdaleka tak namáhavý, jak si většina lidí myslí – ačkoli při přepočtu je to pro muže vážícího 70kg zhruba 210kcal za hodinu, je třeba si upřímně přiznat, že pravděpodobně málokdo vydrží provozovat skutečně intenzivní sexuální aktivitu celou hodinu. Pocit velkého „výkonu“ je pak bohužel často dán spíše vzrušením, hormonální odezvou a třeba také dýcháním, které je zpravidla během sexuální aktivity nekvalitní. Pozitivní zprávou však zůstává, že rámci redukce hmotnosti, obdobně jako každý pohyb navíc, beze sporu napomáhá k celkově vyššímu výdeji energie a tím i k vyššímu deficitu mezi příjmem a výdejem během dne.
Pro někoho může být rovněž představa pravidelné sexuální aktivity s partnerem či partnerkou i efektivní motivací k vyšší sportovní aktivitě během dne či týdne. U žen pak dokonce sex prospívá i následnému sportovnímu výkonu, a to pravděpodobně z důvodu přechodně zvýšené hladiny testosteronu, který zvyšuje soutěživost a celkovou aktivaci těla pro pohyb. Vaginální stimulace při sexu pak rovněž působí i na snížení vnímání bolesti, což obdobně jako vyšší hladina testosteronu, přispívá následně k lepším sportovním výsledkům.
U mužů byla naopak velmi dlouho preferována sexuální abstinence před důležitými sportovními výkony, pro předpokládanou kumulaci již zmiňovaného hormonu testosteronu a tím i předpokládané vyšší sportovní výkony. Bohužel tyto praktiky vedly spíše než k pozitivům k podráždění, frustraci a negativní náladě sportovců, která se poté podepsala i na sportovním výkonu. Při pozdějším zkoumání pak nebyl pokles testosteronu přibližně 12 hodin po sexu prokázán, a proto se od tohoto zvyku upustilo. Odlišnou situací je však doba bezprostředně po sexu, u kterého dojde k vyvrcholení. Ejakulace u mužů způsobuje vyplavení hormonu prolaktinu, což může mít za následek mírné snížení výkonu v nejbližších hodinách po aktu. U sexu bez vyvrcholení však toto tvrzení neplatí, naopak je možné, že taková situace výkonu spíše prospěje. Ať tak či tak, i přes to, že pravidelný sex zvyšuje hladinu testosteronu, který pozitivně ovlivňuje regeneraci a růst svalové hmoty, sex v pozdních hodinách před výkonem zkrátka nebude tou nejlepší volbou, neboť může zkrátit dobu potřebného spánku a citelně zvýšit únavu během následujícího dne. V rámci zlepšení regenerace a odpočinku však sex nelze jinak než doporučit. Nejen, že prožitý orgasmus, ať již s partnerem či v podobě masturbace, zvyšuje kvalitu spánku u obou pohlaví, u žen dokonce přináší potřebné uvolnění během premenstruačního období či při menstruačních bolestech.
Jak je zkrátka vidět, sex může být nejen zábavou, ale také lékem, přirozeným pohybem či psychickým i fyzickým motivátorem výkonu či změny. Informací z oblasti pohybu, sportu a sexu je opravdu mnoho, i přesto však doufám, že ať jste již sami či v páru, dozvěděli jste se v tomto článku třeba zase o trochu víc nových informací, které se vám ve vašem sexuálním životě budou hodit.
Bc. et. Bc. Dita Smékalová, nutriční terapeutka a fyzioterapeutka CPA