Články

Zajímavosti ze světa pohybu

Osteoporóza

Osteoporóza

Osteoporóza představuje onemocnění, při kterém dochází k řídnutí kostní tkáně a nese s sebou zvýšené riziko zlomenin. Po dlouhý čas o sobě nemusí dát vědět, proto se osteoporóze říká „tichý zloděj kostí“. Řadíme ji mezi civilizační onemocnění, neboť klíčovou roli hraje náš životní styl. Tím se dostáváme k naší oblíbené „trojce“ – nesprávná stravanedostatek pohybustres. V současné době tímto onemocněním trpí 7-8 % civilizace a vzhledem k celkovému stárnutí populace pacienti přibývají. Zlomeniny v seniorském věku (krček stehenní kosti, zápěstí, obratle, aj.) mohou být bohužel prvním příznakem nemoci, což může představovat obtíže a následné komplikace. Vidíme ale i současnou mladou generaci, která se méně hýbe a mnoho času tráví u počítače s nevhodnou stravou.

V našem těle probíhá dynamický kostní metabolismus. Jedná se o proces tvorby, udržování funkčnosti i odbourávání kostní hmoty pro potřeby organismu, s cílem zachování vnitřního prostředí – homeostázy. Kostní hmota se aktivně utváří do 25-30let. K tomuto procesu je potřeba převážně dostatek vápníku a dalších minerálů (např.křemík, měď), vitamínu D a pohybu. Nedostatek vápníku způsobuje nejen řídnutí kostí, ale i bolesti kloubů, nespavost, kožní ekzémy a deprese. Minerály hrají nezastupitelnou úlohu v množství biochemických reakcích v našem těle a představují základní stavební kameny pro kostru, chrupavky, krvinky aj. Protože si je tělo nedokáže vyrobit samo, je závislé na jejich přísunu zvenčí. Pokud jich máme v potravě nedostatek, projevuje se to poruchou funkce až onemocněním. Minerálem krásy nazýváme křemík, který je potřebný pro zdravé kosti, nehty a kůži.

Mezi rizikové faktory patří kouření, nadměrné pití kávy, nevhodných nápojů a alkoholu, svůj vliv má samozřejmě i dědičnost, potravinové alergie, užívání kortikoidů, ale hlavně již zmiňovaný nedostatek pohybu venku a nedostatek svalové hmoty.

Osteoporózu dělíme podle vyvolaných příčin na primární, která výrazněji postihuje ženy po padesátém roce věku, neboť menopauzou dochází k úbytku ochranného vlivu estrogenů. Sekundární forma je způsobena onemocněním endokrinních orgánů, chronickým onemocnění ledvin, jater, plic a stavů, které omezují aktivní pohyb. Osteopenie představuje nižší formu nemoci, kdy je snížena hustota kostní hmoty s vyšším rizikem vzniku osteoporózy.

Denzitometrie je vyšetření, při kterém se zjišťuje hustota kostní tkáně a minerálů v kostech. Jedná se o metodu působením slabého rentgenového záření, vyšetření není nepříjemné a trvá několik minut.

Zajímavý je pohled celostní medicíny a alternativních přístupů. Kostní tkáň a zuby patří do elementu vody, kdy klíčovou roli hrají LEDVINY. Nejedná se ale jen o „biochemickou“ diagnostiku krve a moči , ale o kondici ledvin z energetického hlediska – harmonický stav.

Pohybovou aktivitu na čerstvém vzduchu můžeme považovat za stěžejní preventivní opatření. Nejvhodnější je chůze, cvičení a pravidelnost. Kosti sice nejsou vidět, ale nosit nás budou do konce života. Proto se již v mládí rozhoduje o jejich kvalitě a měli bychom se o ně dobře starat. A jak se říká, že s věkem přichází moudrost, o to větší další důvod zařadit pohyb a cvičení do každodenního programu. V dětství a dospívání jsou vhodné aktivity s vyšší intenzitou a zátěží, ve vyšším věku aktivita střední intenzity, ale pravidelná. Při diagnostikované osteoporóze je vhodná konzultace s fyzioterapeutem.

A tímto si krásně přihřeji polívčičku. 🙂

Přijďte se poradit o vhodné pohybové aktivitě a začít cvičit v Centru pohybových aktivit!

Bára Jarolímková, fyzioterapeutka CPA