Články

Zajímavosti ze světa pohybu

Novoroční předsevzetí a bucket listy, aneb má smysl dávat si (pohybové) cíle na Nový rok?

Novoroční předsevzetí a bucket listy, aneb má smysl dávat si (pohybové) cíle na Nový rok?

Stávající rok pozvolna končí, Štědrý večer již téměř klepe na dveře a ani se nenadějeme a opět budeme vítat nový rok. Ačkoli se s tím v dnešní době nesetkáváme příliš často, adventní a vánoční čas nám poskytuje kromě radostí a času s blízkými i příležitost zastavit se a zhodnotit, jak jsme si v uplynulém roce vedli. Máme možnost ohlédnout se za cestou, kterou jsme během uplynulého roku ušli, pochválit se za věci, které se nám povedli, ale také zhodnotit, zda byly v našem životě i situace, činy či myšlenky, se kterými jsme příliš spokojeni nebyli, případně zda máme v našem životě i nějakou oblast, která nás trápí, omezuje nebo kterou bychom si přáli změnit.

V takovém případě přirozeně dospíváme k rozhodnutí danou věc v našem životě vzít do svých rukou a jaká jiná lepší příležitost se nám může naskytnout než začátek nového roku.

Bohužel v dnešní době místo poklidného bilancování a užívání si předvánočního klidu často vidíme spíše zběsilý shon po nákupních centrech, divoké uklízecí manévry a urputné chystání svátků více z povinnosti než z radosti. Není proto divu, že i vstup do nového roku pak přichází často bez napojení na naše tělo a mysl a vede nás tak k nepromyšleným zbrklým a příliš razantním rozhodnutím, aniž bychom věděli či daným předsevzetím řešili, kde je skutečně zakopaný pes.

Jsou tedy novoroční předsevzetí špatným startem?

Ne tak úplně. I přes skutečnost, že se v mém okolí setkávám spíše s názorem, že novoroční předsevzetí jsou zbytečná a není důvod si je dávat, já osobně k nim tolik skeptická nebývám. Ať chceme nebo ne, nový rok nám přirozeně otevírá nové možnosti, z pohledu psychiky dodává odhodlání a poskytuje pomyslný čistý štít, kdy máme touhu začít znova a lépe. A to by přece byla škoda nevyužít! Každé uskutečněné rozhodnutí totiž bývá (u pohybu obzvlášť) obvykle lepším řešením, než kdybychom nedělali nic.

Aby pro nás ale bylo předsevzetí spíše přínosem než jen lekcí, ze které se později poučíme, je třeba aby splňovalo 3 základní kritéria – základem by měl být reálný cíl předsevzetí, jeho udržitelnost na dobu delší než první lednový týden a dostatek správné motivace, která nás podrží, i když to budeme chtít nejvíce vzdát. Pokud jsme schopni naplánovat si své novoroční předsevzetí podle výše zmíněných pravidel, máme většinou z půlky vyhráno. Druhou polovinu úspěchu pak již netvoří nic jiného než pořádná dávka disciplíny, která nám bude opakovaně napomáhat k výstupu z naší komfortní zóny.

Bohužel pro nás, je dobré mít na paměti, že ne vždy vše půjde tak, jak si naplánujeme. Jedním z nejčastějších zádrhelů, které současně velmi ovlivňují naše snažení bývají především naše návyky, zlozvyky či povahové rysy, které s Novým rokem nikam nemizí, ačkoli se to prvního ledna může zdát jinak. Životní styl, jakým žijeme, zkrátka není kouzelná dýně z popelky, a tak i po půlnoci je tu stále s námi a je potřeba i s touto skutečností při plánování novoročního předsevzetí počítat.

Jak můžete vidět, dát si novoroční předsevzetí, kterým chceme opravdu něco v našem životě změnit, není mnohdy vůbec žádná legrace. Předem promyšlený plán nás však může ve velké míře ušetřit od zklamání, pocitů méněcennosti, neschopnosti nebo třeba od depresí, a proto není radno takové plánování zanedbat či dokonce úplně přeskočit. Než se tedy pustíme do hubnutí, odvykání kouření či třeba do práce na svých zdravých návycích, je potřeba doopravdy kriticky zvážit, co je a není v našich aktuálních možnostech, abychom s naší snahou neskončili hned během prvního týdne, jako je tomu u více jak poloviny Čechů, kteří si svá novoroční předsevzetí dají.

Předsevzetí nemusí být jedinou formou novoročních plánů.

Může se stát, že také patříte mezi typy lidí, kterým takovéto striktně naplánované rozhodnutí nesedí. I pro Vás tu mám ale tip, jak na sobě v novém roce zapracovat, a to například formou bucket listu. Že jste o bucket listu ještě nikdy neslyšeli a nevíte, o co se jedná?

Bucket list je seznam sepsaných přání, snů a cílů, které byste za život chtěli zažít nebo kterých byste rádi během života dosáhli. Tento seznam se během Vašeho života mění a roste či zkracuje se podle Vašich aktuálních myšlenek či zájmů, a spíše než jako kontrolní bič tak slouží jako milá připomínka Vašich dřívějších či současných tužeb, trochy dětské radosti ze života nebo třeba směru, do kterého se vyplatí investovat Vaši energii.

Oproti novoročním předsevzetím, které bohužel bývají dost často unáhlené, velmi razantní, rezolutní či povrchní má pak bucket list navíc dvě opravdu velké výhody – nemá většinou žádné časové omezení, a tak máte více prostoru dělat danou věc více pro radost nežli z povinnosti, stejně tak jako se k ní můžete v průběhu let bez výčitek vracet a zároveň příliš nevadí, pokud jej na vaší cestě neuskutečníte a místo toho si najdete jiný cíl, který Vám v danou chvíli bude dělat radost.

Ať tak či tak, nebojte se zkrátka snít a plánovat a průběžně si tak doplňovat radostné myšlenky do života díky vizi příjemných věcí, které Vás mohou v budoucnu čekat. Stejně tak ale určitě neházejte ani flintu do žita, pokud jste se třeba v předchozích letech na předsevzetích či dlouhodobějších plánech spálili. I takové věci se stávají a k životu patří. Pokuste se raději brát tyto skutečnosti spíše jako cennou zkušenost, která Vám, snad alespoň trochu i s tímto článkem, dopomůže opět o něco lépe začít nový rok.

Přeji Vám krásné Vánoce.

Bc. et Bc. Dita Smékalová, fyzioterapeutka a nutriční terapeutka