Motivace? Základ cvičení. Jenže kde ji vzít a nekrást?
Každého někdy přepadne ten starý známý pocit. Měl bych začít cvičit. Odhodlání většinou bývá velké. Ať už je naší motivací lepší postava, dobrý pocit ze sebe nebo snaha zlepšit zdravotní stav. Jenže za tři měsíce se na rotopedu opět hromadí oblečení, běžecké boty leží na dně botníku a permanentka do fitka se kamsi ztratila. Co s tím? Jak si udržet motivaci a vůli cvičit?
Prvním a základním pravidlem je začínat s lehkostí a nedávat si příliš velké cíle. Pokud si dáme předsevzetí, že od pondělí začneme cvičit každý den hodinu, i když naší jedinou aktivitou byla doposud jen cesta k autu a zpět, nejspíš neuspějeme. Každý pohyb se počítá. Použijete místo výtahu schody? Skvělé. Co jet místo autem do práce na kole či jít pěšky? Vystoupit z MHD o jednu či dvě zastávky dříve a dojít to pěšky. Vaše srdíčko Vám poděkuje.
Najděte si partnera
Dalším významným krokem je přesvědčit někoho z našeho okolí, aby do toho šel s Vámi. Ve dvou se to lépe táhne, natož pak ve třech nebo ve čtyřech. Vezměte kamarádku či kamaráda z práce nebo souseda a naplánujte si dvakrát týdně pohybovou aktivitu, která Vás baví. Hned uvidíte, že Vám to půjde snáze a spíše nepodlehnete při třetím pokusu o cvičení tomu, že se Vám nechce.
Pokud nemáte v okolí nikoho, kdo by Vám dělal parťáka, je možné využít začít s pohybem v některém centru, jako je například to naše. Není fajn mít svého osobního trenéra? Pod vedením zkušených fyzioterapeutek, které ohlídají abyste pohyb prováděl správně, poradí s výběrem vhodné pohybové aktivity s ohledem na Vaše případné zdravotní omezení. Pohyb v Centru pohybových aktivit má tedy několik nesporných výhod.
Nechoďte na to moc zhurta
Jedna z nejdůležitějších věcí, které si musíme uvědomit před tím, než začneme měnit svůj životní styl je to, že každá změna má svůj čas. Ať se nám to líbí nebo ne, nic nejde hned a u změny životního stylu to platí dvojnásob. Výzkumy dokazují, že mozku trvá minimálně 21 dní, než si přivykne a ze sportovní aktivity se stane návyk. Naštěstí pro nás je mozek plastický orgán a přes prvotní odpor si na změny poměrně rychle zvykne. 🙂
Co dělat když se nám opravdu nechce?
Až prvotní nadšení opadne, jistě jednou přijde den, kdy se nám opravdu nebude chtít jít cokoli dělat. Obrňme se trpělivostí a zapojme další členy rodiny, aby Vás podpořili. Dále si můžete udělat seznam a dát si jej na ledničku. Co by měl takový list obsahovat? Sepište si všechny výhody, které budete mít, když se překonáte a půjdete si zacvičit. Zdravotní výhody, vypracované tělo, dobrý pocit sám ze sebe. Pamatujte, že po každém cvičení Váš mozek zaplaví nálož endorfinu a budete se cítit lépe nejen po fyzické stránce, ale i po té psychické. Když nás tedy přepadne „lenora“, vezměte si tento list do ruky, pořádně si ho pročtěte a řekněte si sám pro sebe: Opravdu chci zahodit dosavadní snažení jenom proto, že se mi zrovna nechce? Není lepší se překonat?
Představujte si
Co takhle udělat si večer hezkou chvilku sám se sebou. Pustit si oblíbenou hudbu, uvařit čaj, usadit se pohodlně do křesílka a snít. Představujte si, jak budete vypadat, když zhubnete pár kilo. Svaly zesílí, Vaše kondička se zlepší, budete mít více radosti ze života. Budete moci zase volně dýchat.
Pohyb musí být součástí Vašeho běžného života, proto se ho nebojte a dovolte Vašemu tělu, aby se opět cítilo zdravé a šťastné, někdy stačí opravdu málo.
Bc. Marie Olahová, fyzioterapeutka