Články

Zajímavosti ze světa pohybu

Letní sporty II.

Letní sporty II.

Léto a krásné počasí nám nabízí nepřeberné množství možností, jak aktivně využít volný čas. O možnostech, jak si můžete zasportovat sami, jsme si povídali již minule, ale co by to bylo za léto, kdybychom ho netrávili s přáteli či zkoušením nových věcí! V dnešním článku jsem si pro vás proto připravila přehled více či méně typických letních aktivit, kterými si můžete zpestřit třeba ještě i slunečné babí léto.

Kolektivní sporty

Mezi typické sporty, které si s přáteli během slunečného počasí můžete užít patří například plážový či klasický volejbal, fotbal, florbal, nohejbal, basket, badminton nebo třeba baseball či házená a mnoho dalších. Rozebírání jednotlivých sportů by nám však zabralo poměrně hodně času, pojďme si tedy jejich výhody, případné nevýhody a důvody proč sporty ve více lidech zařadit do našeho běžného života přiblížit v rámci takového malého shrnutí.

Výhody kolektivních sportů můžeme rozdělit na dvě základní kategorie – motorické a sociální. V motorické oblasti nám týmové sporty dávají spoustu podnětů ke zlepšování obratnosti, pohyblivosti, postřehu, a to především díky schopnosti učení těla více motorickým programům, které následně vylepšují naše celkové pohybové dovednosti a schopnosti reagovat na nečekané události jak ve sportu, tak i v běžném životě. Pokud si to jen těžko dokážete představit, po praktické stránce to poté může vypadat například i tak, že v případě, kdy na tréninku pravidelně využíváte rychlé změny směru, anebo se třeba často rozbíháte a pak náhle zastavujete, vaše tělo již pak tyto situace lépe zná a v případě, kdy se vám třeba na cestě ocitne nečekaná překážka, již využijete známé vzorce pohybu a překážce se vyhnete ladně, bez zranění a s grácií.

Motorické chování však není jediné, čemu se v rámci kolektivních sportů učíme. Sport ve více lidech nás učí i základním principům chování ve skupině, disciplíně, vytrvalosti a respektu, schopnosti utváření týmového ducha a dovednostem pro práci ve skupině, a to jak v podobě vůdcovství, tak i v pochopení a ocenění dovedností ostatních členů týmu. Nespornou výhodou je také samotný sociální kontakt s prožitkem, který nám v současné době moderních technologií a nejrůznějších opatření poměrně chybí. Díky pozitivní sociální interakci a pocitům úspěchu a přijetí se nám poté zvyšuje i hladina krátkodobých i dlouhodobých hormonů štěstí, které nám pak pomáhají i v každodenní celkové psychické pohodě a odolnosti vůči stresu.

Za kolektivními sporty se zkrátka skrývá o trochu víc než jen pár chvilek skvělé zábavy díky hře ve více lidech, jak by se často na první pohled mohlo zdát, proto již možná chápete, proč těmto aktivitám někteří lidé věnují velkou dávku času nebo proč vás k těmto sportům vedli rodiče v dětství. Je potřeba ale říct, že každý sport vám poskytne určité výhody. Pokud jste tedy spíše introvertní typ a kolektivní sporty vám nejsou pochuti, je stejně tak v pořádku se věnovat jiné pohybové aktivitě, která vám přinese dobrý pocit.

Nebaví vás klasika?

Pokud jste příznivci spíše netradičních sportů či rádi zkoušíte něco nového, jsem ráda, že jste dočetli až sem. V rámci ne úplně typických sportů jsem vám v následujícím textu vybrala pár tipů jak si můžete ozvláštnit sportování nejen ve městě, ale třeba i na dovolené či v přírodě.

Mezi sporty a aktivity, kterými si můžete zpříjemnit odpoledne v parku, patří například v poslední době velmi oblíbený disk golf. Jedná se o středně náročnou aktivitu, kterou si můžete vyzkoušet kdekoli, kde jsou v parku umístěny diskgolfové koše, přičemž průběh hry si pak můžete představit obdobně jako průběh golfu či minigolfu. Během hry pak zapojíte díky házení na cíl opravdu celé tělo, a ještě se příjemně projdete.

Pokud vás ale příliš nebaví přesunovat se z místa na místo, můžete využít například balanční aktivity, kterými skvěle posílíte a aktivujete střed těla, hluboké svaly trupu a svaly břišní oblasti. Můžete využít například chůzi po laně nataženém mezi dvěma pevnými body, slacklining, či třeba trénování rovnováhy s použitím dřevěné desky a válečku, woodboarding.

Pokud toužíte spojit rychlejší pohyb a balanc dohromady, tipem pro vás či vaše děti může být určitě i jízda na skateboardu či longboardu, při které trénujete i sílu a stabilitu dolních končetin.

Výbornou vodní verzí balančních aktivit je pak například i paddle boarding, jízda po vodní hladině na širokém prkně ve tvaru většího serfu naplněného vzduchem, přičemž čím větší rozměry paddleboard má, tím je obvykle stabilnější. Trénovat svaly středu těla a horních končetin pak můžete jak jízdou v sedě, v kleče nebo ve stoje a určitě se nemusíte bát, že by tato aktivita byla jen pro děti – naopak, pro dospělé je často velmi příjemným kompenzačním cvičením k sedavému zaměstnání. Pro zkušenější sportovce pak lze doporučit i těžší variantu, jakou může být například paddleboarding v kombinaci s jógou či zkoušením jógových pozic.

Pokud máte odvahu, máte rádi adrenalin, vodu, ale už teď se vám stýská po zimních sportech, určitě se nebojte a v případě možnosti klidně vyzkoušejte i například letní alternativu jízdy na lyžích či prkně ve formě vodního serfování či lyžování.

Pro milovníky přírody pak mám hned dva tipy, jak si užít krásné výhledy. Tím prvním je pohled na okolní přírodu z výšky koňského sedla, který jistě stojí za to. Jízda na koni má navíc blahodárný účinek nejen na kondici našich zad a na lepší držení těla, ale i na naši psychiku. Druhým typem je poté lezectví či chůze po zajištěných lezeckých stezkách, ferratách. Lezectví je z pohledu trénování našeho těla jedním z nejkvalitnějších a nejkomplexnějších sportů, v kombinaci s přírodou pak často poskytuje tak nádherná panoramata, které jsou často nejen motivací, ale i zaslouženou odměnou.

Ačkoli se nám léto pomalu ale jistě chýlí ke konci, pevně věřím, že jste se zase dozvěděli něco málo nového a že se vám naše tipy na nové aktivity líbili třeba i tak, že se vám uchovají v paměti i do příštího léta, kdy si je budete moct naplno užít.

Bc. Dita Smékalová, fyzioterapeutka a nutriční terapeutka