Články

Zajímavosti ze světa pohybu

Klasická masáž

Když se podíváme na nabídku masáží, zjistíme, že máme na výběr z opravdu velkého množství. Nejen, že si můžeme nechat namasírovat různé části těla, ale můžeme si vybrat i přístup a techniku. Tato rozmanitost nabízí masérovi zvolit různé přístupy k různým neduhům, které nám masáž pomůže řešit. Dnes se společně podíváme na jednu ze základních technik masáží – masáž klasickou.

Hlavním cílem klasické masáže je odstranění únavy svalů. Můžeme jí využít při chronických, opakujících se bolestech svalů, kdy nám pomůže svaly uvolnit a odblokovat. Je dobré jí také využít jako preventivní opatření před vznikem onemocnění svalů a dokonce i páteře.

Masáž by měla probíhat zhruba 40-60 minut a přinést celkový uklidňující a povzbuzující účinek tělu. Klasická masáž je provázena za pomoci série hmatů, které jsou seřazeny do přesně stanovených masážních sestav. Každá část těla má svojí vlastní stanovenou sestavu, která vychází ze stejných nebo podobných základů. Pořadí hmatů, jejich provedení, rychlost i hloubka určí celkový výsledek masáže.

Klasická masáž pomůže prokrvit povrchový žilní systém, působí na lymfatický systém, sekreci potních žláz, pomáhá optimalizovat kožní napětí, zlepšuje prokrvení masírované části těla a tím její vyživení a také zmírňuje bolest. Klasická masáž nám tedy pomáhá:

  • udržovat zdraví a odbourávat stres,
  • relaxovat a odpočívat,
  • odstranit odumřelé kožní buňky a optimalizovat kožní napětí,
  • uvolnit ztuhlé svalstvo,
  • odstranit a předcházet bolesti,
  • urychlit celkovou regeneraci.

Klasická masáž nám pak přináší dva typy účinků – místní a celkový. Místní účinek se projeví přímo na masírované části těla. Dojde k prokrvení a zlepšení přísunu živin, kyslíku a odplavení škodlivých látek. Zlepší se tok lymfy. Optimalizuje se svalové napětí, zvýší se svalová výkonnost, zlepší funkce svalu a sníží se jeho bolestivost. Celkový účinek pomůže rychlejší regeneraci, relaxaci a dojde k celkovému prokrvení těla a zlepšení jeho funkcí. Celkově by masáž měla mít pozitivní dopad na tělesnou výkonnost a spánek.

Mgr. Alena Pelcová, instruktorka a masérka CPA