Možná někteří z vás zaregistrovali, že naši nutriční poradnu budou moci navštívit i děti. Děti bojující s nadváhou či obezitou.
Dříve jsem pracovala v nutriční poradně, která byla určena pouze dětem. Nejvíce jsem se setkávala s obézními dětmi, ale našly se i děti s podváhou. Věřte či ne, poradit dětem s podváhou byl větší oříšek než u dětí obézních.
Rodič, který má své dítě neustále před očima, nemusí poznat, že se u něj rozvijí nadváha nebo obezita. Dobrým tipem je srovnání pomocí fotografií, např. po roce, které vám umožní objektivní náhled na situaci. Nebo si uvědomíte, že najednou musíte vašemu dítěti kupovat větší kalhoty, a to ne do délky, ale do šířky. Potom si v obchodu najednou říkáte: „No jó, on ten náš kluk nějak přibral na bříšku.“ A co teď s tím?
Rodiče i příbuzní se spoléhají na tvrzení, že z toho vyroste. Vyvedu vás z omylu. Bohužel z obezity se vyrůst nedá! Ano, vaše dítě bude růst do výšky a bříško se možná začne malinko zmenšovat, ale pokud se nezačne řešit i narůstající váha, bude se vaše dítě potýkat s nadváhou či obezitou celou dospělost. S rostoucí váhou budou přibývat i známá civilizační onemocnění, jako je např. cukrovka, vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu atd.
A teď, kdo za to tedy může? Často se mě rodiče ptají, co za obezitou jejich dítěte stojí? Mohou za to prázdniny u babičky, školka nebo školní jídelna? Pokud jsou rodiče dítěte rozvedení, většinou je viníkem ten druhý partner, protože něco jiného dostává u otce a něco jiného zase u matky. Pojďme si tedy rozebrat jednotlivé příčiny, které slýchávám:
1. Babičky: „Syn jel na týden k babičce na prázdniny a ona nám ho vykrmila.“ Nebo: „U nás doma vaří babička, já už jsem ji několikrát říkala, ať to synovi/dceři nedává, že potom tloustne,“ povídají posmutnělé maminky nebo tatínkové. V tomto případě neváhejte a babičku vezměte příště na konzultaci. Vysvětlíme ji, že váš syn či dcera nemohou opravdu jíst tak velké porce, přestože mu tak moc chutná jídlo od babičky. Vysvětlíme si, jak do jídelníčku zařadit chutná jídla a upravíme množství daných potravin, konkrétně na míru vašemu dítěti.
2. Školní jídelny: „On(a) nám začala tloustnout ve školní jídelně.“ Pozor, školní jídelny se drží spotřebního koše, který musí dodržovat – jedná se o plán, kolikrát za týden/měsíc můžou udělat dané jídlo. I ve školní jídelně občas musí uvařit knedlíky s omáčkou či buchtičky se šodó. Což by samo o sobě nebyl problém. Dítě si pak, ale chodí pravidelně přidávat. Musíme hledat důvod, proč si chodí přidávat. Nejčastěji je to způsobeno, že dítě nesnídá. Rodiče mu připraví snídani i svačinu, ale kde je ta jistota, že daná jídla skutečně sní?
3. Rozvedení rodiče: „Když on tohle jedl u otce. Když ona tohle jedla u matky, tohle u mě doma sníst nemohla.“ Rozvedení rodiče, kteří se nedokáží shodnout. To je pak kapitola sama o sobě, když se rodiče nedohodnou a bojují s tím druhým rodičem skrze dítě. Jeden rodič mu něco povolí a druhý naopak ne. Pak má k obědu u jednoho rodiče smažák s hranolkami a tatarkou a zase je oheň na střeše. Tito rodiče by se měli zamyslet nad tím, že takovým jednáním nejvíce ubližuj především dítěti. Dítě se pak ze stresu může začít přejídat a jeho hmotnost rychle stoupá.
4. Karanténa: „A teď je ta karanténa, on je neustále doma. On je pořád na tom počítači.“ Ano, děti jsou zavřené doma, mají distanční výuku a pořád se musí učit. Určitě celý den prosedí jen u učení? Nebo jsou tam z velké části hry a pak se povinnosti do školy dohání na poslední chvíli? Uvědomte si, že vy jste pro dítě autorita, vy byste měli říct: „Tak a teď ten počítač vypni a jdeme na chvíli ven!“ Nebo si s vaším dítětem zacvičte jednoduché cviky, které umí ze školy.
Každá babička má ráda své vnouče a chce pro něj to nejlepší. Proto v klidu babičkám vysvětlete, že nechcete, aby váš syn či dcera přibírali. S babičkou najděte jednoduché recepty, které zvládnou společně s dítětem. Například vyrobit domácí zmrzlinu místo kupovaného nanuku.
Školní jídelna za zvyšující se hmotnost vašeho dítěte opravdu nemůže. Sedněte si s vaším dítětem a vyřešte, proč si chodí přidávat. Jednou z příčin může být, že dítě nesnídá či nesvačí. Druhá příčina může být ta, že si kupuje sladké či slané pochutiny. A když jsou tyto pochutiny pravidelně 2x – 3x za týden, váha vašeho dítěte se zvyšuje. Za to už pak školní jídelna určitě nemůže.
Distanční výuka – musí být doma a žádný pohyb. Věřte nebo ne, i v bytě 1+1 se dá udělat malý prostor, kde si společně s dítětem zacvičíte. Kladu důraz na slovo společně. Pokud dítě uvidí, že pouze on/ona musí cvičit, nebude ho/ji to bavit.
Největší oříšek – rozvedení rodiče. Neřešte problémy s bývalým partnerem skrze vaše dítě, tak se problém nevyřeší. Naopak to na něj může působit jako stresový faktor, ze kterého se začne přejídat.
Každá překážka má řešení.
Mgr. Pavla Charvátová, nutriční specialistka