Články

Zajímavosti ze světa pohybu

Cyklická žena II. – Praktické rady, jak využít cyklus na maximum

Cyklická žena II. – Praktické rady, jak využít cyklus na maximum

Využít ženský cyklus na maximum? To jde? Že jste si až do teď mysleli, že ženský cyklus je jen o menstruaci jednou za měsíc? Opak je pravdou.

Pokud jste na tomto poli informací teprve nováčkem, úvod do celého tématu můžete najít v předchozím článku, kde jsme si lehce nastínili, že menstruační či ženský cyklus se tomuto opakujícímu se ději neříká jen pro nic za nic. Ačkoli se na první pohled může zdát, že se jedná jen o pár dnů v měsíci, kdy žena pociťuje různě intenzivní diskomfort, není tomu tak. Každou z nás po celý cyklus provází nejrůznější fyziologické změny, které ženu ovlivňují i v mnoha ohledech jejího běžného života. Tyto změny můžeme díky pravidelně střídajícím se hladinám hormonů rozdělit pro lepší pochopení na 4 různé fáze, které na sebe během cyklu plynule navazují a nás, ženy, přirozeně mění.

Pokud vás zajímají jednotlivé fáze cyklu o něco více, pak pro vás mám dobrou zprávu – v tomto článku si totiž na jednotlivé fáze posvítíme o něco podrobněji, a to především z té praktické stránky. Uvedeme si, ve kterém období máme nejvíce energie a kdy je naopak dobré s energií šetřit, jaké pracovní či volnočasové aktivity jsou pro danou fázi nejvhodnější, jak přizpůsobit našemu cyklu pohybovou aktivitu tak, aby nám přinášela nejen dobré výsledky, ale i radost a pohodu a neopomeneme samozřejmě ani stravu a nejrůznější možné chutě, které nás během cyklu provází.

1. Fáze – MENSTRUACE

Míra energie

První fáze cyklu nebývá pro většinu žen příliš atraktivní. Většina z nás se především v prvních dnech cyklu cítí unavená, bolavá, nafouknutá a bez energie. Pokud máme jen trochu fungovat jako obvykle, stojí nás to poměrně velké množství sil. Z fyziologického hlediska se ale není čemu divit. Tělo se v tomto období vypořádává hlavně s vnitřními procesy souvisejícími s menstruací, na které tak vydává daleko více energie než v jiných fázích cyklu. Nejvhodnější strategií je proto pro tuto fázi odpočinek, a to zejména v počátečních dnech menstruace.

Psychika

Stejně jako naše tělo necítí potřebu aktivně jednat, tak i naše mysl se stahuje spíše do našeho vnitřního světa, do klidu a odpočinku, kde jsme schopny se oprostit od starostí vnějšího světa. Velmi snadno odkládáme ego a užíváme si pocitu „být tady a teď“, času přirozené meditace. V tomto období jsme schopny lépe vnímat samy sebe, naše potřeby a touhy. Máme tak ideální prostor na zhodnocení našeho současného života, zda jdeme správnou cestou, zda se naše plány vyvíjí směrem, jakým bychom chtěly. Máme velmi silnou vnitřní intuici a skvěle rozvinutou schopnost vnímat souvislosti, a tak většinou správně vycítíme, do čeho se příští měsíc vrhnout, co nás posune v životě dál a co naopak oddálit či ukončit, protože už nám to nepřináší užitek. Náš celkový přístup je jemnější, přijímající, trpělivý, pozorující, a to především k nám samým.

Pohybová aktivita, strava a regenerace

Jak již bylo výše zmíněné, tato fáze je především fází odpočinku. Pokud se cítíte unavené, na pár dní se s klidným svědomím rozlučte s tělocvičnou a oblíbené intenzivní tréninky do padnutí raději vyměňte například za uvolňující cviky na oblast pánve, protažení celého těla či procházky. Zpomalte. Pečujte sama o sebe, rozmazlujte se a více spěte, pokud cítíte potřebu, klidně si dopřejte krátký spánek i během dne. Co se týká stravy, volte lehká jednoduchá méně tučná jídla s dostatkem komplexních sacharidů, která tělu doplní potřebné živiny a energii, a přitom nezatíží trávicí trakt. Zejména v druhé polovině této fáze dejte pozor na sníženou chuť k jídlu a v jídle se neodbývejte, strava by měla být dostatečně pestrá, abyste tělu dodaly i menstruací ztracené vitamíny a minerální látky. Obzvlášť v tomto období nezapomínejte na dostatek tekutin. Pokuste se nenahrazovat nedostatek odpočinku kávou, kávě se v této fázi raději vyhněte, či alespoň snižte její příjem na minimum.

Čemu se vyhnout

V tomto období si, pokud to jen trochu jde, neplánujte žádné náročnější aktivity – ať už psychického či fyzického ražení. Počítejte s tím, že pro vás bude velmi náročné soustředit se na okolní informace, učit se nové věci, logicky uvažovat a celkově dlouhodoběji pracovat. Pokud jste zvyklé žít dynamický život plný změn, přesunů či dělání více věcí dohromady, omezte své plány na minimum, ušetříte se zklamání a frustrace z nerealistických cílů a očekávání. Zároveň však dejte pozor i na druhou stranu mince – odpočinek určitě neznamená naprostou letargii a nečinnost ani ignoraci důležitých povinností.

Jiné názvy fáze: reflektivní fáze, zima, stařena/vědma

2. Fáze – FOLIKULÁRNÍ FÁZE

Míra energie

Stejně jako s příchodem jara vše ožívá a kvete, v období po menstruaci rozkvétá a sílí i energie ženy. Navrací se ztracená síla, vůle a motivace aktivně plánovat a realizovat nové projekty. Žena je v této fázi rozhodná, energická, sebevědomá a nezávislá. Má skvělou schopnost se soustředit, logicky a racionálně uvažovat a velmi dobře zvládá učit se novým složitějším věcem. Snadno dožene všechny povinnosti, které v období menstruace na tuto fázi odložila. Nemá problém pracovat ani na několika projektech zároveň.

Psychika

S přívalem nové energie se pojí i radostné pocity z nově nabyté síly. Jsme nezastavitelné. Jako ženy v této fázi často přímo záříme, rády se setkáváme s lidmi, jsme hravé a nadšené jak mladé dívky, máme velkou odvahu riskovat. Stejně tak jako mladé dívky jsme ale i poměrně sobecké, idealistické a chybí nám potřebná míra porozumění pro druhé. Vidíme převážně jen naše vlastní projekty, které ale v této fázi zvládáme skvěle plánovat či s velkou motivací začínat úplně nové.

Pohybová aktivita, strava a regenerace

Energie a touha začínat nové etapy našeho života se projevuje i v oblasti pohybu a stravování. Chcete začít s pravidelným cvičením, zdravějším stravováním nebo třeba skoncovat s nějakým zlozvykem? Teď máte nejlepší příležitost. Co se týká pohybových aktivit, tělo pohyb přímo vyžaduje, aby se zbavilo nadbytečné energie. Ideální jsou nové výzvy, sporty či posunování vlastních hranic v již zavedených aktivitách. Přirozeně zvládáme i daleko intenzivnější tréninky, na trénink reagujeme podstatně efektivněji, tato doba je ideální pro zařazení výkonnostních cviků náročných na fyzickou zdatnost, které pomáhají k nabírání svalové hmoty. V tomto období navíc zvládáme i rychleji regenerovat, nemusíme tudíž tolik času trávit pasivním odpočinkem. Pokud si chcete odpočinout, volte raději aktivnější formy odpočinku jako jsou například procházky, lehká cyklistika, kolektivní sporty či třeba nejrůznější kulturní akce, ad. S nabitým plánem však nezapomínejte ani na kvalitní vyváženou stravu. Pocity hladu jsou v této fázi často snížené a pro samé plánování nejrůznějších aktivit není výjimkou, že na jídlo úplně zapomeneme. Tento dluh se pak ale většinou zákonitě projeví v následujících obdobích, proto myslete na to, abyste i v této fázi přijímaly pro své aktivity dostatek kvalitní energie.

Čemu se vyhnout

S určitou mírou sobeckosti a nedostatku empatie se pojí i silná tendence jednat, proto dejte pozor, abyste neřešily věci až příliš unáhleně a egocentricky. Jsme také naladěné na vysoké životní tempo, tudíž nám může pomalejší tempo kolegů či přátel přinášet pocity frustrace a rozmrzelosti, obzvlášť pokud pracujeme v týmu. V této fázi nedokážeme druhé příliš podporovat a spolupracovat s nimi, proto bychom se měly věnovat spíše individuálním projektům či samostatné práci na dílčích projektech. Pokud jsme nuceny zpomalit v určité oblasti našeho života, měly bychom naší nově získanou energii přesměrovat jinam. Nezaměstnaná mysl či tělo není nic, co by nám v této fázi přineslo pocit spokojenosti a radosti.

Jiné názvy fáze: dynamická fáze, jaro, dívka/panna

3. Fáze – OVULACE

Míra energie

Fáze ovulace je obdobím, kdy míra naší energie vrcholí. Už není tak ostrá, výbušná, jako energie mladé slečny, ale postupně přechází v klidnou a stabilní energii dospělé ženy, matky. Jako skutečné ženy se cítíme nejen my samy, ale změnu v našem chování vnímá i okolí, ženskost z nás zkrátka často přímo vyzařuje. Potřebu aktivně jednat a budovat nové projekty pozvolna střídá snaha o věci okolo nás spíše pečovat, podporovat naše okolí, starat se o naše nejbližší. Skvěle navazujeme nové kontakty, dobře čteme druhé, jsme otevřené k názorům ostatních, velmi rády pracujeme v kolektivu. V této fázi rovněž zvládáme velmi dobře urovnávat spory a vytvářet příjemné prostředí ve svém okolí.

Psychika

Během ovulace jsme si velmi dobře vědomy samy sebe. Cítíme se silné, důvěřujeme si, věříme v naše schopnosti, dokážeme si užívat života a intenzivně prožíváme naše pocity. Velmi rády chodíme do společnosti, komunikujeme s ostatními lidmi, rády se ostatních dotýkáme, jsme hravé, veselé, okouzlující, některé z nás mají díky zvýšené sexuální energii tendence (mnohdy i nevědomky) intenzivně koketovat s opačným pohlavím. Zároveň ale oplýváme i vysokou mírou empatie a stejně jako například maminky naslouchají svým dětem a starají se o ně, i ženy v této fázi jsou skvělé posluchačky, rády pečují o druhé, vnímají jejich potřeby, jsou vlídné a laskavé, nesobecké a podporující. V sexuální oblasti často zažívají hluboké spojení s partnerem a milování je většinou intenzivní záležitostí.

Pohybová aktivita, strava a regenerace

Fyzická energie v této fázi vrcholí, pohyb nás většinou baví, jde nám, máme nejvíce síly a nejlepší výkonnost, proto si můžeme dovolit opravdu se do cvičení opřít. S vyšší intenzitou cvičení se však pojí i vyšší riziko zranění, proto své síly nepřeceňujte víc, než je zdrávo. Strava i spánek se v této fázi nějak výrazně neliší od běžných doporučení, pokud ale intenzivně sportujete, je přirozené, že vaše potřeba živin i spánku bude lehce zvýšená.

Čemu se vyhnout

Ženy v této fázi jsou výrazně orientované na druhé, pobyt o samotě či odpojení od domova jim tedy příliš neprospívá. I ve společnosti však mohou ženy během ovulace narazit. Jejich touha o druhé pečovat a ulehčit jim od starostí může často zastínit jejich vlastní potřeby, což může vyústit v pocity frustrace z jejich nenaplnění a z nedostatku času na sebe sama. Jako pečovatelky máme navíc velmi často rovněž tendenci přebírat práci za druhé, proto nezapomínejte na skutečnost, že každá výpomoc by měla mít i své hranice. Je důležité si rovněž uvědomit, že problémy lidí okolo nás jsou hlavně jejich problémy, proto bychom se rozhodně neměly cítit provinile, když během této fáze nedokážeme vyřešit všechny problémy světa.

Jiné názvy fáze: expresivní fáze, léto, matka

4. Fáze – LUTEÁLNÍ FÁZE

Míra energie

Luteální fáze je poslední a také nejdelší fází cyklu, kdy naše tělo pozvolna začíná šetřit mentální i fyzickou energií tak, aby se organismus zvládl připravit na nový cyklus. Během přípravy na nadcházející klidové období menstruace máme tendenci dokončovat rozdělané projekty a urovnávat a poklízet věci okolo nás. Ačkoli jsme v nezbytných situacích schopné i velkých výkonů, pozvolné zklidňování je v této fázi pro tělo přirozenější, neboť vytváří prostor naší kreativní energii, pro kterou je toto období jako stvořené. V luteální fázi máme totiž obvykle velké potěšení z tvoření nových věcí, zvelebování okolí či z dolaďování projektů, navíc máme výborné nápady a cit i pro jemné detaily.

Psychika

Stejně jako se pozvolna mění naše fyzická energie, i naše pozornost se přesouvá z okolní společnosti spíše na naše vnitřní prožívání. Se změnou hormonálních hladin se totiž do popředí dostává hormon progesteron, který má podstatný dopad na naše rychle se měnící emoční rozpoložení. V jednu chvíli jsme klidné a spokojené, vzápětí však klidnou náladu z ničeho nic střídají například výbuchy zlosti, pláče či uraženosti na celý svět. Potřeba realizovat se a tvořit navíc často vyvolává v kombinaci s postupným ubýváním energie pocity frustrace, kdy pak těžko vycházíme samy se sebou, natož s našim okolím. Předmenstruační období s sebou však rozhodně nenese jen negativa. Žena se v této fázi stává velice intuitivní, je schopna vidět do vnitřní podstaty věcí okolo ní, vycítit co funguje a co je třeba opustit, má silnou potřebu tvořit, být kreativní, což se projevuje například i v oblasti sexuality, která je v tomto období velmi silná, sebevědomá až dominantní, žena má tendenci muže škádlit a svádět.

Pohybová aktivita, strava a regenerace

Stejně jako se zklidňujeme v podzimním období, i v období luteální fáze se chuť cvičit či aktivně se hýbat pozvolna vytrácí. Na motivaci ke cvičení nám příliš nepřidá ani skutečnost, že na naše běžné tréninky najednou nemáme potřebnou sílu a díky vyšší retenci vody si často navíc připadáme i větší, těžší a neohrabanější než obvykle. Cvičení v tomto období by proto mělo být spíše volnější, v pomalém tempu a bez vysokých nároků na výkon, vhodné je rovněž věnovat více pozornosti dobrému rozehřátí těla na začátku tréninku, správné technice cviků a regeneraci. Pohyb ale určitě nevynechávejte a v případě, že zrovna nemáte náladu či energii na běžný trénink v posilovně můžete jej vyměnit třeba za delší procházky, plavání nebo jógu.

Co se týká stravy, kamenem úrazu bývají především nejrůznější chutě. Touha po čokoládě, sladkostech či tučnějších potravinách je často způsobena nerovnováhou mezi silnou potřebou jednat a současným nedostatkem energie. Pokud vás chutě zastihnou, nevěště hlavu a s klidným svědomím si nějakou tu sladkost v rozumné míře dopřejte. Na místo zákusků, polotovarů a vysoce průmyslově zpracovaných potravin, které vám vaše chutě spíše jen podpoří, však zkuste sáhnout spíš po plnohodnotných potravinách jako jsou například kousek vysokoprocentní čokolády, ovoce či ořechy. Během tohoto období je rovněž vhodné dbát na dostatek přijímaného hořčíku a omega 3 esenciálních mastných kyselin, které pomáhají předcházet menstruačním bolestem.

Čemu se vyhnout

V této fázi přejímá vedení především citová a emoční složka, proto bychom se neměly příliš tlačit do logického a racionálního uvažování, díky snížené energii nejsme moc dobré ani v rozhodování důležitých rozhodnutí či v implementaci výrazných změn do našeho životního stylu. V tomto období jsme také citlivé na svůj osobní prostor a špatně snášíme naléhání, nerady pracujeme v týmu. Naše pozornost je obrácená k nám samým, proto nejsme příliš dobré při komunikaci s ostatními lidi. Tato fáze by proto měla patřit převážně nám samotným a řešení důležitých pracovních záležitostí či vztahů s okolím nechat na fáze, ve kterých v těchto oblastech naopak vynikáme.

Jiné názvy fáze: kreativní fáze, kouzelnice, podzim

Závěrem

Na ženy, stejně jako na muže, neexistuje stručný návod – každá jsme jiná a samozřejmě se nedá říct, že všechny pociťujeme důsledky jednotlivých fází naprosto stejně. Na druhou stranu působení hormonů na lidské tělo hlavou neoklameme, a tak doufám, že tenhle článek vám o trochu více pomohl objasnit, že některé vaše pocity mají i fyziologické opodstatnění a určitě se za ně nemusíte stydět nebo se jimi trápit. Občas jsou i nějaké ty chutě přirozené, občas je přirozená i nechuť cokoliv dělat. Pokud však jako ženy víme, jak náš cyklus funguje, můžeme si naše aktivity naplánovat tak, abychom v produktivní fázi stihly vše, co potřebujeme a měly tak čas i samy na sebe a na zasloužený odpočinek během našich dní.

Pánové, pokud jste dočetli až sem, vím, že i když je to občas s námi, ženami, náročné a pro vás těžko pochopitelné, mějte pro svou partnerku pochopení a neotáčejte se k ní zády, když zrovna nemá příliš náladu být společenská a hravá. Místo protáčení očí a komentářů na nadcházející období menstruace ji zkuste být třeba naopak oporou nebo ji poskytnout potřebný prostor. Věřte, že pokud i díky vám bude moci načerpat dostatek energie, v ostatních fázích vám to bohatě vrátí.

A Dámy, pro vás mám už jen krátkou radu – mějte se rády a dovolte si užít svoji cykličnost. 😊

Dita Smékalová, fyzioterapeutka v CPA a nutriční terapeutka Obezitologie CB s.r.o.